Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Този зеленчук нормализира захарта и холестерола

27 юни 2024, 09:13 часа

Човешкото тяло се нуждае както от глюкоза, така и от мазнини, но определени количества, за да регулира кръвната захар и холестерола. Но някои фактори провокират излишък от тези вещества в организма. Ако това се случи с вас, важно е да балансирате диетата си и да включите определени продукти в нея.

Чесън за нормализиране на холестерола и кръвната захар

В Китай изследователи откриха значителен ефект на чесъна върху човешкия метаболизъм. Техните открития са публикувани в списание Nutrients. Както установиха учените, антиоксидантът алицин в състава му е особено полезен. Способен е да разгражда мастните молекули. Това предпазва от диабет, атеросклероза и намалява случаите на затлъстяване на черния дроб. Включването на чесън в диетата показва намаляване на „лошия“ холестерол при доброволци от няколко експеримента и повишаване на техния „добър“ холестерол.

Този летен плод сваля холестерола

Изследователите предупреждават, че при здрави хора тези процеси протичат добре, без да се стимулират от специално хранене.

Диетолозите съветват да се ядат не повече от 3 скилидки чесън на ден, понякога са допустими до 6 скилидки. Това са нормите за хора със здрав стомашно-чревен тракт. Ако ядете чесън на празен стомах, ще има проблеми със стомашно-чревния тракт.

Други ползи от чесъна

Хипократ е предписвал чесън за лечение на всички болести. Известно е, че повече от две хиляди активни вещества, присъстващи в него, помагат на тялото да стане по-здраво. Култивира се и се използва от дълго време като антиинфекциозно средство срещу вируси, бактерии и гъбички. Нарича се руски пеницилин.

Етерични масла, кверцетин, фруктозан, различни витамини, особено С и В6, полезни минерали като калций, манган, калий и фосфор. Ето малък списък на активните вещества на чесъна, благодарение на които той има противовъзпалителни, антисептични и антибактериални свойства и е основна съставка в профилактиката на много заболявания:

  • ефективен при респираторни инфекции, както и при болки в гърлото и задух;
  • активира имунната система и действа като отличен детоксикатор;
  • предпазва телесните клетки от увреждане и стареене поради антиоксиданти, това може да намали риска от болест на Алцхаймер и деменция;
  • намалява риска от сърдечно-съдови заболявания като инфаркти и инсулти – най-големите убийци в света;
  • намалява общия холестерол и липопротеините с ниска плътност ("лош холестерол");
  • помага в борбата с паразитите в червата;
  • юпомага за заздравяването на рани, облекчава възпалението.

Чесънът обаче има недостатъци. Той е агресивен и предизвиква активно отделяне на стомашен сок, а без храна уврежда лигавицата. Има хора, които са алергични към него.

Добавянето на чесън към вашата диета е много лесно. Съчетава се добре с повечето солени ястия, особено със супи и сосове. Силният аромат на чесъна също може да добави вкус към различни рецепти. Но силният му аромат има и един съществен недостатък - причинява неприятен дъх. За да се отървете от него сдъвчете стръкче мента, копър или магданоз след консумацията на чесън.

Лекар: Пийте кафето с този сок, за да свалите холестерола

Важно: Статията е единствено с информативна це! Информационният материал не представлява медицински съвет, както и не замества балансираното хранене!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес